Skip to content
organi za varenje hrane

Digestivni sistem (sistem organa za varenje) počinje usnom dupljom, nastavlja se ždrelom, jednjakom, želucem, tankim i debelim crjevom i završava se analnim otvorom. Pridodati su mu jetra sa žučnom kesom i žučnim putevima, kao i pankreas.

Šta se dešava na putu hrane kroz tijelo?

Hrana prolazi kroz tri vrste procesa u digestivnom traktu. To su varenje, apsorpcija i eliminacija.

Varenjem se hrana razlaže na prostije sastojke. Varenje počinje u usnoj duplji djelovanjem enzima alfa-amilaze koji razlaže skrob. Zatim se hrana tokom gutanja transportuje iz usne duplje u ždrelo, a zatim u jednjak. Niz mišićnih kontrakcija jednjaka (peristaltički pokreti) isporučuju hranu u želudac. U želucu se dešava varenje proteina dejstvom enzima pepsina, varenje skroba djelovanjem amilaze i varenje masti djelovanjem lipaze. Kada se sadržaj u želucu dovoljno obradi, pušta se u tanko crjevo. Tanko crjevo se sastoji iz tri segmenta – dvanaestopalačnog crjeva (duodenum), jejunuma i ileuma. Peristaltika takođe postoji i u ovom organu pomjerajući hranu i mešajući je sa digestivnim sokovima iz pankreasa i jetre.

Duodenum je u velikoj mjeri odgovoran za kontinuirani proces varenja. Jejunum i ileum su uglavnom odgovorni za apsorpciju hranljivih materija u krvotok. Pankreas luči digestivne enzime u duodenum koji razgrađuju proteine, masti i ugljene hidrate. Jetra ima mnogo funkcija, ali njen glavni zadatak u sistemu za varenje je da obrađuje hranljive materije koje se apsorbuju iz tankog crjeva. Jetra takođe detoksikuje potencijalno štetne materije. Žučna kesa skladišti i koncentriše žuč iz jetre, a zatim je ispušta u duodenum kako bi pomogla u apsorpciji i varenju masti. Preostale neapsorbovane materije se iz završnog dijela tankog crjeva, ileuma, transportuju u debelo crjevo. Debelo crjevo ima nekoliko dijelova i odgovorno je za preradu otpadnih materija. Stolica (feces) koja ostaje posle procesa varenja, prolazi kroz debelo crjevo peristaltičkim pokretima, prvo u tečnom, a na kraju u čvrstom obliku. Kako stolica prolazi kroz debelo crjevo, voda se apsorbuje. Stolica se skladišti u djelu debelog crjeva, koji se zove sigmoidni kolon, sve dok je “pokret mase” ne isprazni u rektum jednom ili dva puta dnevno. Rektum je dio debelog crjeva. Zadatak rektuma je da primi feces, da vas obavjesti da postoji feces koji treba eliminisati, i da ga zadrži dok se ne desi evakuacija. Anus je poslednji dio digestivnog trakta. Omogućava da znate da li je sadržaj čvrst, tečan ili gasovit. Anus je okružen mišićima sfinkterima koji su važni u kontroli eliminacije stolice.

Zašto je varenje značajno?

Varenje je značajno jer su tijelu potrebni hranljivi sastojci, kao i tečnosti kako bi organizam ostao zdrav i pravilno funkcionisao. Nutrijenti uključuju ugljene hidrate, proteine, masti, vitamine, minerale i vodu. Sistem za varenje razgrađuje i apsorbuje hranljive materije iz hrane i tečnosti da bi se one koristile za važne procese u tijelu, kao što su produkcija energije, rast i popravka ćelija.

Kako očuvati zdravlje digestivnog sistema?

– Često pijte vodu, jer voda pomaže da hrana koju jedete lakše prođe kroz probavni sistem.

– Uključite vlakna u svoju ishranu. Vlakna su korisna za varenje i pomažu tijelu da ima redovno pražnjenje crjeva. Obavezno uključite i rastvorljiva i nerastvorljiva vlakna u svoju ishranu.

– Imajte uravnoteženu ishranu. Obavezno jedite nekoliko porcija voća i povrća svaki dan.

-Birajte integralne žitarice, umejsto prerađenih žitarica, i pokušajte da izbjegavate prerađenu hranu.

– Ograničite količinu šećera koji konzumirate.

– Fizička aktivnost pomaže u kretanju hrane kroz probavni sistem. Šetnja, na primjer, nakon što pojedete obrok može pomoći tijelu da lakše svari hranu.

– Izbjegavajte alkohol i pušenje. Alkohol može povećati količinu kiseline u želucu i može izazvati gorušicu, refluks kiseline i čir na želucu. Pušenje skoro udvostručuje rizik od gorušice.

Pravilno funkcionisanje digestivnog trakta je izuzetno značajno za cjelokupno zdravlje organizma. Zbog ovoga je bitan način ishrane kojim direktno utičemo na zdravlje našeg digestivnog sistema, kao i cjelog organizma.

Digestivni sistem – Prolaz hrane kroz organizam